Latarnia morska w Darłowie

Latarnia morska w Darłówku (fot. Red21 na licencji: GNU Licencji Wolnej Dokumentacji)

Latarnia morska w Darłowie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie portu, u ujścia rzeki Wieprzy. Z tej dwudziestodwumetrowej budowli roztacza się wspaniały widok na otwarte morze, port i miasto. To jedna z największych atrakcji słynnej wśród turystów dzielnicy Darłowa zwanej Darłówkiem.

Historia

Darłowska latarnia powstała w XIX wieku. Obiekt podziwiany dziś przez gości nadmorskiego kurortu trwa w stanie nienaruszonym od roku 1927. Początkowo budynek był jedynie stacją pilotów, dopiero po kolejnych rozbudowach stał się pełnoprawną latarnią morską o zasięgu nominalnym światła 15 Mm (27,78 km).

Chociaż pierwszy budynek w miejscu dzisiejszej latarni powstał w roku 1885, ponoć już w 1715 roku władze miasta zdecydowały, że port w Darłowie wyposażyć należy w światła ułatwiające żeglarzom dotarcie do celu. Wprowadzone na przełomie XIX i XX wieku modyfikacje rozpoczęły przemianę portowych zabudowań, dzięki czemu bryła latarni nabrała znanego obecnie kształtu.

Informacje

Latarnię w Darłówku zwiedzać można dopiero od 2000 roku. Nie jest to obiekt wysoki, dlatego można na nią wejść razem z dziećmi. Taras widokowy jest wąski, ale widok z niego przepiękny, dlatego warto pokonać schody i drabinki aby zobaczyć port, most oraz grzywy morskich fal. Jeśli po plażowaniu zastanawiacie się, co jeszcze zwiedzać w Darłowie, latarnia morska powinna być pierwsza na liście.

Pobyt nad morzem zawsze skłania nas do przyjrzenia się światu z wysokości latarni morskiej. Łatwo też wyobrazić sobie wycieczkę szlakiem latarń – podróż wzdłuż wybrzeża motywowaną chęcią przyjrzenia się tym niezwykłym budowlom oraz porównania widoków, jakie się z nich roztaczają.

X