Darłówko Wschodnie

Apartamenty nad morzem

Apartamenty nad morzem
Biuro Sprzedaży i Wynajmu:
+48 503 502 915

Kościoły w Darłowie

Dobrze wiedzieć, że poza plażą i atrakcjami z nią związanymi Darłowo oferuje sporo miejsc do zwiedzania. Kiedy więc pogoda nie dopisuje, nie warto załamywać rąk - wkładamy ciepłe kurtki, kalosze i ruszamy w miasto. Na pierwszy ogień idzie oczywiście Zamek Książąt Pomorskich, a zaraz po nim kościoły w Darłowie.

Kościół św. Jerzego usytuowano poza murami miasta, gdyż w obrębie kościelnej posesji funkcjonowały szpitale, w tym szpital dla trędowatych. Względy bezpieczeństwa nakazywały odsunąć zabudowania od siedzib ludzi zamieszkujących Darłowo. Z kolei kościół św. Gertrudy (patronki żeglarzy) to jedyny w Polsce przykład gotyku skandynawskiego. Dodatkową atrakcją są okna wzorowane na bulajach statku.

Kościół Mariacki


Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Darłowie (fot. Kapitel na licencji: Creative Commons
Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe. )

Obok kościołów św. Jerzego i św. Gertrudy wart zwiedzić Kościół Mariacki. Ta średniowieczna świątynia, której budowę ukończono w 1321 roku, kilkakrotnie w swej historii nękana była przez pożary. Kościół Mariacki to miejsce, w którym znajdziecie groby Eryka I - króla Danii, Norwegii i Szwecji, Elżbiety żony Bogusława XIV, czy księżnej Jadwigi.

Kościół św. Jerzego jest, jak zostało napisane, świątynią filialną parafii NMP. Także i do Kościoła Mariackiego warto zajrzeć, kiedy ruszycie na zwiedzanie Darłowa. Historia obu kościołów jest nader ciekawa. W Kościele Mariackim znajduje się Mauzoleum Pomorskie z sarkofagami ważnych dla regionu władców, zaś wieża zachodnia odzyskuje swój blask dzięki remontowi wspomaganemu przez fundusze unijne.

Dzięki pozyskaniu funduszy unijnych udało się rozpocząć prace remontowe w obrębie wieży. Sześćdziesięciometrową wieżę dobudowano od zachodu w roku 1394, dzięki pieniądzom księcia Bogusława VIII. Z wieżą tą związana jest ciekawa legenda - jeśli chcecie ją poznać, koniecznie zajrzyjcie do książki "Legendy powiatu sławieńskiego" pod red. Jana Sroki.

Kościół Św. Jerzego


Kosciół św. Jerzego w Darłowie (fot. Kapitel na licencji: Creative Commons CC0 1.0 Uniwersalna Licencja Domeny Publicznej.)

Szpitalny kościół św. Jerzego to jednonawowa budowla wzniesiona w XV wieku poza obrębem murów miejskich. Motywacja co do lokalizacji związana była właśnie z faktem funkcjonowania w obrębie kościelnych posiadłości szpitali - szpital św. Ducha przeznaczony był dla ludzi biednych i niedołężnych, szpital św. Jurgena dla trędowatych.

Obecnie kościół św. Jerzego jest kościołem filialnym parafii Najświętszej Marii Panny a zarządzają nim franciszkanie. W dawnych czasach, kiedy jeszcze były tu szpitale, szpitalem Ducha Świętego opiekował się żeński zakon kartuzek.

Kościół Św. Gertrudy


Kościół św. Gertrudy w Darłowie (fot. JDavid na licencji: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Historia darłowskich kościołów to także historia kościoła św. Gertrudy - patronki żeglarzy. To jedyny w Polsce obiekt sakralny powstały zgodnie z zasadami gotyku skandynawskiego. Jego okna wzorowane są na bulajach statku. Zwiedzając zabytki Darłowa przyglądacie się miastu, które ma długą i bogatą historię.

Mauzoleum Pomorskie

Wspomniane miejsce pochówku w Kościele Mariackim nosi nazwę Mauzoleum Pomorskiego. Stoją tam trzy sarkofagi. Jeśli zainteresowały was niezwykłe kościoły Darłowa, wykorzystajcie nasze informacje podczas zwiedzania. Kiedy zaczniecie wgryzać się w historię miasta, okaże się, że ciekawostek jest znacznie więcej.


76-150 Darłowo, ul. Północna 27
telefon: +48 503 502 915
e-mail: biuro@baltickorona.pl
strony internetowe słupsk
© PROBUD Jarosław Dąbrowski